Wracamy do szkoły

Opublikowano: 2021-01-17 16:19, Numer artykułu: 35404 , Autor: Re.Białecka

Szanowni Państwo!

Po przerwie wracamy do zadań dydaktycznych i wychowawczych, realizowanych na terenie szkoły. Niestety aktualna sytuacja epidemiczna nadal wymagać będzie od nas wszystkich wielu dostosowań, których celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo nas wszystkich. Stąd wiele procedur i regulaminów, które obowiązywały nas przed przerwą świąteczną, pozostaje z nami nadal. Rozporządzenie MEiN z dnia 13 stycznia 2021r. oraz wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia wprowadza także pewne zmiany w dotychczas obowiązujących zasadach. Część z wytycznych jest dla nas niemożliwa do zrealizowania ze względów organizacyjnych czy administracyjnych. Jednak dokładamy wszelkich starań, aby pobyt naszych uczniów i nauczycieli na terenie placówki był jak najbardziej bezpieczny. Stąd kilka zmian, o których informujemy. W dalszym ciągu klasy 1-3 wchodzą do budynku wejściem od strony boiska. Jednak z uwagi na okres zimowy i niskie temperatury, uczniowie nie zbierają się już przed wejściem, tylko wchodzą zaraz po dotarciu do szkoły za pomocą indywidualnej karty magnetycznej. Tam po zdezynfekowaniu rąk uczniowie klas pierwszych schodzą od razu do szatni, przebierają się i samodzielnie udają się do sali lekcyjnej. Uczniowie klas drugich i trzecich po wejściu do szkoły i dezynfekcji rąk udają się do swoich sal, przebierają się przed salami i z nauczycielem schodzą do wyznaczonych boksów w szatni, gdzie zostawiają swoje okrycia. Nauczyciele będą oczekiwać na uczniów w salach na 10 minut przed wyznaczonym planem lekcji. Natomiast Państwa, jako Rodziców, bardzo prosimy o dopilnowanie, aby uczniowie przychodzili do szkoły na wyznaczone godziny, nie wcześniej niż na maksymalnie 10 minut przed lekcją. Pozwoli to na optymalne w naszych trudnych warunkach w szatni, unikanie tłoczenia się tam uczniów. Po skończonych lekcjach uczniowie  klas 1 -3 schodzą z nauczycielami do szatni lub świetlicy wg  podanego planu. Pracownicy szkoły i wyznaczeni nauczyciele będą dyżurowali w tych miejscach, celem kierowania uczniów poszczególnymi ciągami komunikacyjnymi. Dla tych uczniów, którym Państwo nie możecie zapewnić opieki po zakończonych lekcjach, funkcjonować będzie świetlica szkolna / godziny 7.00 – 16.00 /. Nasze możliwości lokalowe w tej materii są niezmienne a ograniczenia metrów na osobę w reżimie sanitarnym stałe. Stąd ponownie bardzo gorąco apeluję do Państwa, aby z tej formy korzystać wyłącznie w ostateczności. Jest to miejsce, gdzie gromadzą się dzieci z  różnych klas. Wszystkie dotychczasowe wytyczne wskazują, że najbezpieczniej jest, gdy uczniowie między klasami się nie kontaktują. Coraz więcej jest także dowodów na to, że Covid – 19 nawet przebyty bezobjawowo pozostawia wiele niekorzystnych zmian w organizmie dzieci, określanych mianem zespołu pocovidowego. Zatem lepiej będzie, gdy jak najmniej dzieci korzystać będzie z tej formy opieki szkoły. Funkcjonować będzie także stołówka szkolna.  Uczniowie przebywający w świetlicy jedzą obiad o godz.11.45.  Pozostali  uczniowie klas   I-III jedzą obiady o godz.12.50. Przypominam także, że ze stołówki korzystają również określone grupy przedszkolne. Przerwy międzylekcyjne, celem unikania kontaktów między klasami, każda z nich spędza w ściśle wyznaczonym miejscu szkoły. W tym czasie, zgodnie z wytycznymi, co 45 minut są wietrzone sale lekcyjne i ewentualnie dokonywana jest dezynfekcja ławek i miejsc wyznaczonych.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną bardzo proszę o rzetelne stosowanie się do wytycznych oraz obowiązujących procedur, regulaminów i zasad. Wszystkie są zamieszczone na naszej stronie internetowej. Proszę także o systematyczne wyposażanie dzieci w środki ochrony osobistej / maseczka, osłona ust i nosa /,  których wszyscy używamy w przestrzeniach wspólnych. Nie unikniemy zagrożenia ale możemy je wspólnie minimalizować, stąd bardzo gorąco proszę o współpracę w tym zakresie. Bezpieczeństwo uczniów ale także nauczycieli jest w tym momencie priorytetem. Brak nauczycieli, pozostających na kwarantannie bądź izolacji może spowodować, że tak oczekiwana nauka stacjonarna, może być niemożliwa do realizacji. W razie pytań i wątpliwości pozostajemy wraz z wicedyrektorami ale taż wychowawcami do Państwa dyspozycji.

Łączę wyrazy szacunki i tradycyjnie zdrowia życzę
Katarzyna Machalińska – dyrektor placówki.