LIST DYREKTORA SZKOŁY DO RODZICÓW

Opublikowano: 2020-08-18 17:37, Numer artykułu: 30224 , Autor: Re.Białecka

Szanowni Rodzice!

Za parę dni rozpocznie się kolejny rok szkolny. Miniony był dla nas wszystkich bardzo trudny i kończąc go mieliśmy wszyscy nadzieję, że od pierwszego września nauka w szkołach będzie się odbywać na dotychczasowych zasadach, bez obostrzeń związanych z Covid -19. Dziś wiemy już, że te nasze życzenia nie do końca się spełnią. Wracamy, co prawda do szkoły, jednak organizacja nauki w murach naszej szkoły, podobnie jak we wszystkich innych, będzie odbiegać od dotychczasowej. Przykłady pokazują, że szkoły mogą być poważnym źródłem zakażeń koronawirusem. Fakt, że uczniowie spotykają się na małej przestrzeni i niezbyt poważnie podchodzą do kwestii przestrzegania rygoru sanitarnego, to idealne warunki do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych. Jeżeli natomiast ogniskiem zakażeń stanie się szkoła, to na kwarantannę trafią całe rodziny, – co oznacza również problemy dla pracodawców. Zwracam się zatem do Państwa z prośbą i jednocześnie apelem – zróbmy wszystko, by nasze dzieci były jak najbardziej bezpieczne a wówczas bardziej bezpieczni będziecie Państwo i my, nauczyciele. Wiele rozwiązań nie do końca będzie Państwa satysfakcjonować, ale nadrzędnym celem jest nasze wspólne bezpieczeństwo.  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, w roku szkolnym 2020/2021 wprowadzone zostaną szczegółowe rozwiązania organizacyjne, które pozwolą natychmiast zareagować na pojawienie się niebezpieczeństwa zachorowań na COVID – 19 oraz pozwolą na sprawne dostosowane sposobu nauki do aktualnej sytuacji epidemicznej.

Jesteśmy w trakcie doprecyzowywania dotychczasowych i tworzenia nowych procedur funkcjonowania placówki, które będą obowiązywać w naszej placówce od 1 września.  Procedury te, każda szkoła musi dostosować do swoich możliwości i bazy lokalowej. Stąd nie warto porównywać ich z innymi placówkami, gdyż wszystkie szkoły różnią się między sobą. Niestety MEN bardzo późno ogłasza aktualne rozporządzenia i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, a te są podstawowym źródłem tworzenia procedur. Zostaniecie Państwo z nimi zapoznani jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Nadmieniam, że każda z tych procedur będzie uzgadniana z miejscową inspekcją sanitarną i dopiero po ich weryfikacji będzie wprowadzana w życie.

Już dziś wiadomo, że podstawowym elementem wymaganym od Państwa będzie złożenie oświadczenia, że dziecko przychodzące do naszej placówki jest bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych, że domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Już dziś gorąco proszę i apeluję o odpowiedzialne podejście do tego zadania. Tylko od szczerej postawy w tym zakresie będzie zależało, jak długo uda nam się realizować obowiązek szkolny w tradycyjnej formie. W dalszej części  mojego listu wyjaśnię Państwu, jakie formy tej realizacji są dopuszczalne w obecnej sytuacji kryzysowej. Jako nauczyciele nie mamy wiedzy ani uprawnień do oceny, czy dana sytuacja zdrowotna dziecka to tylko katar, zwykły kaszel jak przy infekcji górnych dróg oddechowych, czy może już zagrożenie Covid-19. Zatem przy każdej sytuacji zdrowotnej wykraczającej poza normę będziemy jako szkoła zmuszeni do wprowadzania w życie określonych procedur, aż do zawieszenia zajęć w formie tradycyjnej włącznie.

Żeby minimalizować zagrożenie oraz spełniać wytyczne GIS i MEN od 1 września inaczej zostaną zorganizowane zajęcia / odmiennie dla klas I-III oraz klas IV – VIII /. Będzie to wymagało wydłużenia godzin pracy szkoły oraz wcześniejszego ich rozpoczynania. Przedszkole będzie funkcjonowało w godzinach 6.00 – 16.00. Uczniowie kas IV - VIII będą mieli zajęcia w blokach lekcyjnych i nie będą przemieszczać się między klasami a w klasach I-III nauka będzie realizowana „ bez dzwonków lekcyjnych” i nauczyciel sam będzie decydował, kiedy zorganizuje przerwę uczniom. Szatnia zostanie wyłączona, gdyż w naszej placówce byłaby zbyt dużym zagrożeniem związanym z brakiem możliwości zachowania dystansu społecznego. Klasy IV-VIII będą korzystały ze swoich szafek na piętrach a klasy I-III będą rozbierać się bezpośrednio przed swoimi salami lekcyjnymi. Wszystko po to, by minimalizować możliwość zbyt licznych kontaktów  między uczniami.

Dużym zagrożeniem może być także świetlica szkolna, gdzie będą kontaktowały się ze sobą dzieci z różnych klas. Poza tym, żeby zachować wytyczne GIS i MEN liczba miejsc w świetlicy szkolnej ulega znaczącemu zmniejszeniu. Zwracam się zatem z apelem do Państwa, aby do świetlicy szkolnej zapisywać tylko tych uczniów, którym bezwzględnie nie możecie Państwo zabezpieczyć opieki poza godzinami realizacji obowiązkowej nauki.

Podobnym przemyśleniom proszę poddać decyzję o spożywaniu obiadów w szkole. Wyznaczamy do tego dwie dodatkowe przerwy / łącznie to już 4 przerwy obiadowe /. Wszystko po to, by zarówno w trakcie oczekiwania jak i samego spożywania obiadu zachować wymagany dystans społeczny. Im mniej uczniów będzie zapisanych na obiady – tym będzie to bezpieczniejsza sytuacja a ostateczna ilość przerw obiadowych będzie mogła zostać zmniejszona, co skróci czas trwania zajęć w szkole.

Zdecydowanemu ograniczeniu ulegnie również dostęp do placówki osobom postronnym. Spowoduje to, że rodzice będą rozstawać się z dziećmi tuż przed szkołą. Uczniowie klas I będą odbierani od rodziców przez nauczyciela.

Na koniec pragnę Państwa poinformować o trzech formach możliwości realizacji obowiązku szkolnego. Dyrektor ze względu na sytuację, w której znajduje się placówka, w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej może podjąć decyzję o:

1)      pozostawieniu stacjonarnego trybu nauki;

2)      wdrożeniu trybu nauczania hybrydowego / część uczniów stacjonarnie a część zdalnie /;

3)      wdrożeniu trybu nauczania zdalnego / wyłącznie /.

Już dziś informuję Państwo, że jeżeli będziemy musieli prowadzić zdalną edukację, to cała placówka będzie je realizować na jednej platformie www.office365.com, w czasie rzeczywistym tzn. w miarę możliwości zgodnie z planem nauczania. Stąd gorąca prośba o weryfikację posiadanego przez Państwa sprzętu / na wszelki wypadek!/. Będziemy ewentualnie organizować dla tych z Państwa, którzy nie mogą sobie sami poradzić w tym zakresie, ale możliwości placówki są w tym względzie bardzo ograniczone. Jeżeli ktoś z rodziców ma możliwości techniczne, żeby doposażyć szkołę w tym zakresie – jesteśmy bardzo chętni do współpracy.

Szanowni Państwo!

Zróbmy wspólnie wszystko, byśmy byli bezpieczni a głównie by bezpieczni byli nasi uczniowie. Wiele w tej mierze zależy od Państwa i tą drogą bardzo gorąco proszę i apeluję o ścisłą współpracę w tym zakresie. Zachowując wszystkie wymogi sanitarne możemy skutecznie chronić się przed zakażeniem a tym samym realizować proces edukacyjny w może nieco zmodyfikowanej, ale jednak tradycyjnej formie. Ustawiczne przypominanie naszym uczniom a Państwa dzieciom o zasadach częstego mycia rąk i ich dezynfekowania, o zasłanianiu ust i nosa w miejscach publicznych, daje szansę wpojenia tych zasad na trwałe. Osobisty przykład Państwa w tym zakresie, połączony z bezwzględną konsekwencją, jest tu bezcenny.

Wszystkim życzę dużo cierpliwości w przyswajaniu nowych zasad  i jeszcze więcej zdrowia.

Z poważaniem

Katarzyna Machalińska dyrektor placówki.