Integracyjna wycieczka andrzejkowa na Ranczo Tomaszówka

Opublikowano: 2023-12-07 13:39

Dnia 30 listopada uczniowie z klasy 2a, 2b i 3 sc byli na wycieczce w Czewujewie na Ranczu Tomaszówka.

Podczas pobytu  na ranczu dzieci brały czynny udział w warsztacie lania wosku. W nastrojowej izbie oraz unoszącego się zapachu topionego wosku, pani przedstawiła dzieciom, jak dawniej obchodzono wieczornicę andrzejkową. Ze stopionej świecy przelewanej przez dzieci przez dziurkę od klucza do wanny z wodą powstawały rozmaite kształty. Wróżby z wosku rzucały cień na ścianie a uczniowie odczytywali znaczenie symboli uruchamiając swoją wyobraźnię oraz poczucie humoru.

Następnie odbył się warsztat piekarski, na którym dzieci dowiedziały się z czego zrobione jest ciasto, jakie wartości odżywcze posiada dynia oraz co można z niej przyrządzić. Potem samodzielnie robiły babeczki dyniowe z surowego ciasta dodając do niego dynię oraz przyprawy korzenne. Na koniec wszystko doprawiły kawałkami czekolady oraz ozdobiły kolorową posypką. Wykonane babeczki trafiły do pieca i przed powrotem z wycieczki dzieci zjadły je z wielką przyjemnością.

Ciekawą atrakcją była zagroda z królikami, dzieci mogły nakarmić i napoić króliki. Obserwowały jak króliki chrupią jedzenie, mogły je pogłaskać i potrzymać na kolanach. Był też czas na wspólne zabawy na świeżym powietrzu, uczniowie zjedli kiełbaski prosto z ogniska. W sklepiku regionalnym zakupili pamiątki.

To była wspaniała wycieczka!