Eksperymenty w klasowym laboratorium - 3a
W tym roku szkolnym klasa 3a realizuje innowację „Eksperymentujemy w klasowym laboratorium”. Podczas styczniowych zajęć uczniowie wykonali trzy doświadczenia z wykorzystaniem prostych materiałów. Na początku obserwowali każde doświadczenie wykonywane przez nauczyciela, następnie wypełniali kartę obserwacji, a na końcu samodzielnie wykonali je w 2-3-osobowych grupach.
Poniżej przedstawiamy nasze doświadczenia i zachęcamy do wykonania ich w domu z pomocą osoby dorosłej:
1. „Szklanka wody do góry nogami”
Materiały i pomoce: miska z wodą, szklanka, kartka papieru
Wykonanie:
Napełniamy szklankę wodą. Następnie przykrywamy ją kawałkiem kartki. Upewniamy się, czy kartka dobrze przylega. Szybkim ruchem odwracamy szklankę na miskę. Delikatnie odejmujemy rękę, którą trzymamy papier- pozostanie on przyklejony do szklanki i nie spadnie ani kropla.
2. „Dzwoniący wieszak”
Materiały i pomoce: metalowy wieszak, sznurek długości ok. 1m, ołówek
Wykonanie:
Na sznurku zawieszamy druciany wieszak, a następnie drugą osobę prosimy, aby włożyła końce sznurka do uszu i pochyliła się lekko do przodu (sznurek musi być naprężony). Następnie uderzamy kilka razy ołówkiem w wieszak. Osoba, która ma sznurek w uszach, słyszy „dźwięk uderzania w dzwon”.
3. „Znikająca moneta”
Materiały i pomoce: szklanka, woda, moneta, ceramiczny talerzyk deserowy.
Wykonanie:
Monetę kładziemy na stole, a następnie stawiamy na niej pustą szklankę
i przykrywamy talerzykiem- moneta jest w tej sytuacji bardzo dobrze widoczna. Następnie zdejmujemy talerzyk, napełniamy szklankę wodą i znów przykrywamy ją tym samym talerzykiem- moneta „zniknie”.
Joanna Lepa, Karolina Paczkowska