Eksperymentujemy w klasowym laboratorium

Opublikowano: 2023-04-05 15:52, Numer artykułu: 66886 , Autor: Re.Białecka

W tym roku szkolnym klasa 3a realizuje innowację „Eksperymentujemy w klasowym laboratorium”. Podczas kwietniowych zajęć uczniowie wykonali doświadczenia z jajkami.
Na początku obserwowali doświadczenie wykonywane przez nauczyciela, potem samodzielnie wykonali doświadczenie w 2-3-osobowych zespołach, a na końcu podzielili się wnioskami z przeprowadzonego eksperymentu.
Poniżej przedstawiamy nasze doświadczenia i zachęcamy do wykonania ich w domu z pomocą osoby dorosłej:
1.     „Jajko na trzech poziomach”
Materiały i pomoce: 3 surowe jajka, 3 przezroczyste szklanki, woda, sól, niewielki dzbanek z dzióbkiem, lejek, łyżeczka
Wykonanie:
Każdą z trzech szklanek wypełniamy w połowie wodą o temperaturze pokojowej.
W pierwszej szklance ostrożnie umieszczamy jajko. Do drugiej szklanki wsypujemy kilka łyżek soli (ok. 5) i mieszamy, aż do jej rozpuszczenia. Ostrożnie wkładamy drugie jajko. W trzeciej szklance wykonujemy takie same czynności jak w poprzedniej szklance. Następnie przygotowujemy dzbanek z wodą bez soli. Kierujemy lejek na wewnętrzną ściankę ostatniej szklanki, a następnie bardzo powoli i ostrożnie dolewamy wodę z dzbanka.
W pierwszej szklance jajko tonie, ponieważ jego gęstość jest większa od gęstości wody. W drugiej szklance jajko wypływa na powierzchnię (sól zagęszcza wodę).
W trzeciej jajko przemieszcza się na środek wysokości szklanki.

 2.     „Gotowane czy surowe?”
Materiały i pomoce: surowe jajko, ugotowane jajko na twardo, flamaster
Wykonanie:
Oznaczamy jajka flamastrem (S-surowe, G- gotowane). Kręcimy surowym jajkiem na stole, następnie tak samo ugotowanym. Próbujemy zakręcić oba jajka równocześnie. Dotykamy każde jajko na sekundę palcem tak, aby zatrzymać je na chwilę.
Ugotowane jajko kręci się szybko, surowe wolniej (ze względu na inny środek ciężkości).

3.     „Artystyczne jajko”
Materiały i pomoce: jajko ugotowane na twardo, 4 cienkie, długie kredki, 2 gumki recepturki, mała miseczka, mały talerzyk, nóż z zaokrąglonym końcem
Wykonanie:
Jajko obieramy ze skorupki. Kładziemy jajko na dłoni i układamy na nim kredki, przykładając je wzdłuż jajka. Końce kredek z obu stron jajka łączymy gumką recepturką. Opieramy konstrukcję na brzegach miseczki tak, aby jajko było pośrodku. Zostawiamy je na 20 minut, a następnie zdejmujemy gumki i kredki z jajka. Kroimy jajko na kawałki i obserwujemy co udało się utworzyć. Jajko zmieniło swój pierwotny kształt.

Joanna Lepa, Karolina Paczkowska