„Bydgoszcz nie jest mi obca”

Opublikowano: 2023-06-05 12:43, Numer artykułu: 69555 , Autor: Re.Białecka

31 maja 2023 r. w Filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Błoniu odbyła się uroczysta gala podsumowująca trzy konkursy, które zostały zorganizowane w ramach bydgoskiego grantu oświatowego „Bydgoszcz nie jest mi obca”, objętego honorowym patronatem Prezydenta Bydgoszczy. Uroczystości towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.

W konkursie plastycznym „Szlajfka bydgoska” laureatami zostali:
I miejsce – Mateusz Kolasiński (Przedszkole nr 66)
II miejsce – Alicja Sikorska (Przedszkole nr 31)
III miejsce – Barbara Chojnowska (Przedszkole nr 66)
Wyróżnione zostały: Iga Grabowska, Lena Gogolin, Emilia Pietrowska.

Konkurs fotograficzny „Bydgoskie Miejsca Pamięci”
Konkurs fotograficzny rozstrzygany był w dwóch kategoriach: album i prezentacja multimedialna. W obu przypadkach o pomoc w wyłonieniu laureatów poproszono przedstawiciela Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Bydgoska Delegatura IPN objęła też te konkursy honorowym patronatem oraz ufundowała upominki dla nagrodzonych uczniów.

W kategorii prezentacja multimedialna laureatami zostali:
I miejsce – Mateusz Paterek z SP 56
II miejsce  - Gracjan Łychołat z SP 20
III miejsce –Maja Solińska z SP 36

W kategorii album zwycięzcami okazali się:
I miejsce – Sara Szulc z SP 13
II miejsce – Weronika Jastrzębska z SP 57
III miejsce – Adrian Dziemian z SP 20

Wyróżnieni zostali: Szymon Drużyński z SP 56,  Łucja Ziętek z SP 57 oraz Wiktor Piotrowski z SP 60.

Konkurs literacki „Bydgoszczanie nie gęsi – swoją gwarę mają”
Konkurs literacki przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczniowie mieli napisać opowiadanie twórcze z zastosowaniem słownictwa gwary bydgoskiej. Autorzy sześciu najlepszych prac spotkali się w finale i podczas krótkiego quizu musieli wykazać się znajomością gwary bydgoskiej.

Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Alicja Wachowska z SP 31
II miejsce – Antonina Nowak z SP 13
III miejsce – Agnieszka Waszak z SP 56

Dodatkowo wyróżnione zostały uczennice z SP 13: Patrycja Kuś, Zofia Łopuszyńska oraz Wiktoria Turowska.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!
E. Wolska
M. Acalska