3a w klasowym laboratorium
W tym roku szkolnym klasa 3a realizuje innowację „Eksperymentujemy w klasowym laboratorium”. Podczas pierwszych zajęć uczniowie wykonali trzy doświadczenia z wykorzystaniem prostych materiałów. Na początku obserwowali każde doświadczenie wykonywane przez nauczyciela, następnie wypełniali kartę obserwacji, a na końcu samodzielnie wykonali je w 3-osobowych grupach.
Poniżej przedstawiamy nasze doświadczenia i zachęcamy do wykonania ich w domu z pomocą osoby dorosłej:
1. „Ile kredek zmieścisz w woreczku z wodą?”
Materiały i pomoce: woreczek strunowy, zatemperowane kredki, miska, woda, kubeczek.
Wykonanie:
Do woreczka strunowego wlewamy wodę za pomocą kubka. Liczymy ile kubków z wodą wchodzi do woreczka. Następnie zamykamy woreczek. Jedna osoba trzyma, a kolejne osoby wbijają kredki. Kredki pełnią funkcję korka.
2. „Grające szklanki”
Materiały i pomoce: naczynie z wodą, 3 szklanki, łyżeczka.
Wykonanie:
Powoli wlewamy do szklanek wodę- do każdej inną ilość. Następnie łyżeczką uderzamy o jej brzeg i słuchamy wydawanych dźwięków.
3. „Rosnący balon”
Materiały i pomoce: soda oczyszczona, ocet, balon, plastikowa butelka, lejek, łyżeczka.
Wykonanie:
Do balona wsypujemy 2 łyżeczki sody oczyszczonej (można użyć lejka), a do butelki niewielką ilość octu. Delikatnie nakładamy balonik na butelkę, żeby soda nie przesypała się do butelki. Unosimy balonik do góry, aby soda wpadła do butelki. Balonik się powiększa. W ten sposób mamy samo pompujący się balonik.
Joanna Lepa, Karolina Paczkowska